Bezlepkové fleky s uzeným bokem, mladým zelím a bešamelem bez mléka
Přiznám se, že zrovna fanda kupovaných bezlepkových těstovin nejsem. Kukuřičné jsou děsný hned, jakmile začnou chladnout, rozvařují se dost snadno, cizrnové nechtějí jíst doma moji kluci a fazolové mi teda nesedly vůbec. Rýžové už nemůžu ani vidět. Quinoové jsou na mě drahé. A tak dál.
Ale když pan domácí chtěl udělat šunkofleky, trochu jsem se hecla a řekla si, že ty zvládnu udělat i bez strojku a nějakého vychytaného receptu na těstoviny. Z těch mě zatím odrazovala komplikovanější příprava a to, že jsem chtěla trochu zdravější verzi. A tady se mi povedla, je z jednodruhové směsi na pečení, bez přidaného škrobu a vylepšené lněným semínkem.
Na fleky pro 3 - 4 porce
180 g EAT-Fit Bešamel + na podsypávání
7 g najemno mletého lněného semínka
80 g horké vody
1 celé vejce
špetka soli
Na zapečení a bešamel
1 cibule
1 PL sádla
1/2 hlávky malého mladého zelí
dvě hrsti na kostky nakrájeného uzeného boku (libová část, jinak uberte sádlo z receptu)
2 KL drceného kmínu
dvě špetky mletého muškátového oříšku
špetka bílého pepře
sůl
kůra a šťáva z 1/2 citronu
2 PL směsi EAT-Fit Bešamel
mandlové mléko cca 1 větší hrnek
2 žloutky
Postup
- Pomleté lněné semínko zalijeme horkou vodou a promícháme, necháme stát a chladnout.
- Očistíme si zelí, vykrájíme košťály a listy nakrájíme na malé kousky, čtverečky cca 1 -2 cm. Nakrájíme libovou část uzeného boku, oloupanou cibuli nadrobno.
- Dáme vařit osolenou vodu do většího hrnce, kde budeme vařit těstoviny. Předehřejeme troubu na 200 st. Zapékací formu vymažte sádlem.
- Ohřejte si větší hrnek mandlového mléka. V malém hrnci na nejmírnějším plamenu roztopte lžíci sádla nebo olivového oleje, zasypte dvěma lžícemi mouky Bešamel a dvě špetky soli, míchejte zvolna metlou, dokud se nezačne rozpouštět. Pak zalijte asi 200 ml mandlového mléka a zbytek si nechte na případné naředění omáčky. Nechte pozvolna asi 10 minut provařit, omáčka bude houstnout, kdyby houstla moc rychle, dolijte trochou mléka a promíchejte. Výsledná omáčka by měla být dost hustá. Jakmile se omáčka provaří a zhoustne, stáhněte ze sporáku, vmíchejte trochu bílého pepře, citronovou šťávu a pak dva žloutky, které hned zamícháme. Neměly by se dávat do vroucí omáčky, nechte ji chvíli zchladnout, aby se nesrazily. Můžete přidat ještě trochu muškátového oříšku.
- Současně, co vaříte omáčku, si na sporáku rozpalte velkou pánev, já použila wok. Na něm rozpalte lžíci sádla a vhoďte na něj cibulku, lehce zarestujeme dokud nesklovatí, pak přihodíme nakrájené zelí a restujeme na mírném plamenu dokud zelí nezměkne, asi 5 min. Okořeníme kmínem a muškátem, může i zlehka osolit, ale pozor, pokud je uzené dost slané samo o sobě. Vypneme sporák, zamícháme kůru z citronu.
- Ve velké míse smícháme mouku EAT-Fit, špetku soli, zchladlý gel z mletého lnu a vejce. Promícháme a na opravdu dobře pomoučené ploše z něj uděláme dvě tři koule, kterou vyvalujeme v tenký plát těsta. S těstem se pracuje dobře. Jen je potřeba ho podsypávat, aby se těsto nelepilo k podložce ani k válečku. Vyválejte ho tak natenko, jak to zvládnete aby se netrhalo, je to cca 2 mm. Nožem nakrájejte na čtverečky cca 1x1 cm, záleží jak je chcete velké. Z pomoučené plochy je přesuňte třeba velkým nožem do vroucí vody a vařte po vyplavání na hladinu asi 2 minuty, pak vylovte děrovanou naběračkou a po okapání dejte do pánve se zelím a uzeným, promíchejte. Vsypte do vymazané zapékací mísy a zalijte bešamelem.
- Dejte zapékat asi 30-50 min podle potřeby, až povrch bude pěkně křupavý, vyndejte a hned podávejte. Hodí se kyselá okurka nebo kimčchi, čalamáda apod.
TIP
- Pokud použijete i tučnou část boku, vynechte sádlo při jeho opečení na pánvi, pustí ho uzené.
- Se solí zacházejte v receptu opatrně, hodně záleží na uzeném. Raději trochu dosolit ke konci ,až ochutnáte smíchanou nezapečenou směs.
- Teplotu při pečení upravte podle potřeby, já mám obyčejnou troubu a trochu hůř peče. Proto kdyby se vám jídlo připékalo rychle, ztlumte a přikryjte třeba pečícím papírem.
- Citronovou kůru určitě nevynechávejte. Můžete jí dát do směsi se zelím a uzeným anebo do bešamelu, ale vždy a po stažení pokrmu ze sporáku, aby nezhořkla.
- Stejně to samé platí pro žloutky. Nesmí se srazit, ale určitě je použijte. Bez nich by omáčka byla nijaká.
- Mléko jsem měla domácí a může se hustotou hodně lišit od kupovaných, kde je třeba i přidaná guma jako zahušťovadlo, proto uvádím jen přibližné množství. Připravte si ho více po ruce a dolaďte až budete vařit
- Těstoviny krájejte raději jen v jedné vrstvě. Když jsem zkoušela krájet ve více, lepily se mi k podložce pod tíhou nože.