Vegan ořechovo-pohankové kostky s karamelovým krémem z banánů a datlí

10.03.2021

Zase jsem si řekla, že je načase trochu ty kynuté buchty z jemných moučných směsí vyměnit, za něco rustikálnějšího a zdravějšího. A protože nám v kuchyni poletoval MOL! Okamžitě jsem projela špajz a zjistila, že mám teda nasyslených ořechů až moc. Proto jsem nějaké umlela a ze zbytků vařené fermentované pohanky jsem udělala tuhle rychlovku. 

Přirozeně bez lepku, z celého zrna, ve veganské verzi. Je v ní cukr, ale snadno můžete nahradit, pokud snášíte, jiným sladidlem. Třeba datlemi, které dáváme i do krému. Já je moc nemůžu, cukr snesu lépe, záleží, na vašich chutích a střevech :) 

Více o pohance už mám v plánu napsat déle, takže v dohledné době se dočkáte receptu i návodu na přípravu. 


Na malý oválný pekáček cca 25x 22 cm

Na buchtu

500 g přes noc namočené a uvařené pohanky lámanky 
200 g vlašských ořechů, nejlépe namočených přes noc a usušených v troubě předem
150 g přírodního cukru umletého najemno
1+1/2 KL cejlonské skořice
1 KL citronové šťávy
špetka mořské nebo hymalájské soli
špetka kardamonu
2 PL rozpuštěného kokosového tuku

trocha tuku a mouky nebo krupice na vysypání formy

Na krém

1 malý banán, čím zralejší, tím bude sladší krém
65 g datlové pasty nebo namočených datlí
30 g arašídového másla
špetka mořské nebo hymalájské soli
1/3 KL citronové šťávy
případně 30 g vody


hrstka vlašských ořechů na ozdobení

Postup

  1. Pokud nemáme uvařenou pohanku, uvaříme ji. Jestliže jsem ji měli namočenou, což doporučuji, jen ji slejeme a přidáme asi stejné množství vroucí vody, přikryjeme poklicí, necháme na nejmírnějším plameni jen probublat asi 5 min a vypneme sporák, pod pokličkou krásně dojde a bude křupavá a plná hodnotných látek.
  2. Troubu předehřejeme na 180 st horní a dolní ohřev bez horkovzduchu.
  3. Tukem vymažeme pekáček a vysypeme třeba hrubou čirokovou moukou nebo rýžovou krupicí.
  4. Nameleme nebo namixujeme ořechy nadrobno. Pro výraznější chuť je předem nasucho mírně opražíme na pánvi. Až pohanka zchladne, ořechy k ní spolu s cukrem, skořicí, kardamonem, solí a tukem smícháme a vznikne  mírně lepivá kompaktní hmota, se kterou se dobře pracuje. Nandáme ji stěrkou do připravené vysypané formy, uhladíme, dáme péct. 
  5. Pečeme asi 30-50 min, podle toho jakou máme troubu. Vršek by se neměl připalovat, špejle by po testu měla zůstat suchá. Pak hned vyndáme z trouby a necháme volně chladnout ve formě na mřížce.
  6. Na krém si připravíme do mixéru banán, citronovou šťávu, arašídové máslo, předem namočené datle nebo pastu, špetku soli. Mixujeme do jemného krému. Pokud by pasta byla tužší, přidáváme po lžičkách trochu vody, já přidala celkem 30 ml - 30 g, protože jsem využila datlovou pastu, která je tužší. K namočeným celým datlím už to možná nebude potřeba. 
  7. Na sporáku si rozpálím ocelovou pánvičku, na nejmenším plamenu pak pomalu pražím hrst vlašských ořechů se dvěma špetkami soli. Nesmí černat, musí se pražit opravdu pozvolna, po asi 3 -5 min budou hotové - poznáte to, že krásně křupou, ale nejsou připálené a hořké. Nechám vychladnout. 
  8. Na plně vychladnutou buchtu, kterou nakrájím na libovolné tvary, nanáším datlovo-banánový krém a zdobím praženými ořechy. 
  9. Korpus vydrží dva tři dny, pak už je docel suchý, pokud tomu chcete zabránit, můžete před pečením nastrouhat kousek jablíčka. Krém uchovávejte v ledničce, pár minut po jeho umixovaní ještě trochu zoxiduje a tmavne, ale není to na závadu.

TIP

  • Pokud upečete základ v dortové formě, můžete ho pomazat krémem celý a ozdobit ořechy, pak budete mít efektní rychlý, levný a krásný zákusek pro návštěvy nebo na neděli. Když zdvoj a ž ztrojnásobíte dávku krému, můžete ho i promazat jako dort. 
  • Pohanku můžete použít i celou loupanou, není to problém, jen se bude trochu déle vařit. Každopádně ji vybírejte  pečlivě, určitě vařte se zelenou, mechanicky loupanou pohankou. Ta klasická hnědá, termicky loupaná, je hořká a má zároveň takovou nakyslou pachuť, kterou hodně lidí nemá rádo. Světlá pohanka je jemná a oříšková, ke skořici a ořechům jako stvořená. Vypadá třeba takhle. Všimněte si barvy! Zelená
  • Pohanku máčím večer předem do čisté vody se špetkou soli, do rána je nabobtnalá a šlemovitá. Vodu sleju, dám čistou a za pár minut je uvařená. Máčím kvůli vyplavení antinutritentů (škodlivých látek) a na podporu aktivaci těch prospěšných. Taky je stravitelnější a pokud použijete kvalitní, světle zelenou pohanku, nemusíte ji spařovat, takže se v ní zachovají i nutriční látky v daleko vyšším množství. 
  • Pro super zdravou verzi dejte místo cukru datlovou pastu, sirup nebo umixované máčené datle. Máčí se několik hodin v horké vodě pro to, aby byly vláčné a daly se rozmixovat na pastu. Samozřejmě můžete použít i jiná sladidla, jen je dobré si pak ohlídat, abyste neměli moc řídké těsto nebo naopak husté, ale to se snadno doředí kapkami vody nebo zahustí další lžící vařené pohanky nebo mletých oříšků. 

Další z rubriky sladkého pečení

Veganský bezlepkový švestkový koláč je jeden z evergreenů naší kuchyně za poslední roky. Díky složení se hodí pro souběh alergií a přitom je opravdu výborný, vláčný a hooodně mokrý. Už jsem tu dávala více receptů na těsta na koláče na plech, u všech se dá snadno změnit náplň, stačí jen vybrat si, jaké těsto vám vyhovuje. Mě se...

© 2020 - 2022 Kitchen apotheke. Všechna práva vyhrazena. Pokud chcete někde sdílet nebo publikovat moje recepty, prosím, napište mi na alena.melicharova@kitchenapotheke.cz
Kitchen apotheke -  lékárna z kuchyně Cookies