Vegan dýňové krémové risotto se semínky v tamari

17.03.2021

Dýně je další z potravin, kterou mám ještě z úspěšného zahrádkářského léta. A protože zatím zima pořád vládne a další sklizeň v nedohlednu, tak si ještě asi střihneme nějaká ta vydatná jídla, než se všechno zazelená. Nenechte se zmást jednoduchostí přípravy a seznamem ingrediencí, je to opravdu plnohodnotné veganské jídlo, které s chutí sní každý. Posypku z kvalitních dýňových semínek s jednoduchou "zápletkou" určitě nevynechávejte, bez té by to bylo ploché a chyběly by vám tam proteiny i chutě. Navíc tenhle minirecept  můžete využít na super rychlou a zdravou svačinu pro děti na výlety nebo jako snack na doma.


Na 6 porcí risotta
200 g rýže arborio (DM Bio) nebo jiné vhodné na risotto v suchém stavu
1 menší dýně hokaido (cca 400 g dužiny)
2 žluté cibule (150 g)
3 stroužky česneku
2 KL bylinkové soli Cereus Provance
1,5-2 l zeleninového nebo kuřecího vývaru nebo vody a 1+1/2 kostky bujonu Alnatura
3 PL panenského olivového oleje
1 PL citronové šťávy
2 PL lahůdkového droždí

Na dokončení
150 g dýňových semínek ( česká produkce od Eat-fit)
1 + 1/2 PL tamari  (Sunfood)
dvě špetky soli
panenský olivový olej na dokončení

Postup

  1. Rýži alespoň hodinu předem namočte a několikrát propláchěte rukou v čisté vodě v míse. Pak nechte na sítku okapat. 
  2. Vývar ohřejte nebo přiveďte vodu k varu.
  3. Očistěte si zeleninu, cibuli nakrájejte nadrobno, dýni najemno nastrouhejte, vedle ní i česnek.
  4. Rozpalte velkou, hlubokou pánev, stáhněte na střední plamen. Zahřejte na ní 3 PL oleje a osmahněte krájenou cibuli, dokud nebude mít lesklou zlatou barvu, ne do hněda. Zasypte rýží a nechte minutu  za častého míchání opéct. Pak zasypte strouhaným česnekem, zarestujeme, míchejte aby se nepřipálil. Pak zasypte strouhanou dýní, zalijte částí vývaru nebo vody ( ve které rozpustíme 1 + 1/2 kostky bujonu přímo v pánvi). Přidáme kořenící směs nebo namícháme necelé 2 KL koření z bazalky, rozmarýnu, tymiánu, levandule, saturejky, oregána, fenyklu a soli.
  5. Nyní stáhneme na nejmenší plamen, nedáváme poklici, aby se z pánve odpařovala voda a často mícháme ode dna plochou vařečkou. Jakmile hrozí, že se rýže začne lepit na dno, přilejeme vždy trochu horké vody nebo vývaru. Po 20 minutách už s vodou opatrně, rýže (podle druhu) může být už hotová. Risotto bude krémové, rýže by měla být dobře uvařená. Pokud není, stačí jen pokračovat v podlévání a míchání, dokud nejsme spokojeni. 
  6. Hotové risotto stáhneme ze sporáku, zamícháme citronovou šťávu, lahůdkové droždí a případně dochutíme ještě bylinkami. Už nevaříme. 
  7. Rozpálíme si další ocelovou pánev, trvá to pár minut. Pak dáme na nejmenší možný plamen. Na horkou pánev hodíme všechna semínka z dýně, aby byly pouze v jedné vrstvě, dáme dvě špetky soli a pomalu prohazujeme. Semínka budou rychle hotová, stačí tak dvě minuty maximálně. Nesmí tmavnout, jen se trochu zlehka rozvoní a začnou praskat. Vypneme sporák a přilejeme 1 a 1/2 PL tamari, ihned pánev se semínky prohodíme aby se obalily rovnoměrně. Lžící z pánve přendáme na misku. 
  8. Risotto servírujeme na hluboké talíře s pár kapkami panenského olivového oleje a praženými semínky. Hodí se i jako výborná příloha k masitým pokrmům, pečené zelenině a grilovaným sýrům. Pokud snesete, posypejte risotto čerstvou cibulovou natí.



TIP

  • Určitě si rýži předem namočte a pečlivě proplachujte, Zbavíte se jednak nežádoucích těžkých kovů a díky nasáknutí vodou bude rýže lépe uvařená a chutnější. Více se dočtete v mém článku o přípravě rýže zde. Stejně tak nevynechávejte důležitou část opékaní na tuku na cibuli s česnekem. 
  • Pokud nemáte arborio rýži, seženete určitě tu, co se označuje "risotto", nebo "mléčná rýže" anebo jednoduše využijte tu, kterou máte, jen konzistence nebude stejná a upravíte doby vaření.
  • Já tentokrát využila kuřecí bujon Alnatura - je bio, má výbornou chuť, je bez lepku. Sice obsahuje trochu soji, ale ani na to množství nereaguji, takže ho někdy ráda využiju. 
  • Kořenící směs můžete snadno nahradit, když si v mističce smícháte mořskou sůl a po troškách bazalky, rozmarýnu, tymiánu, levandule, saturejky, oregána, fenyklu. tahle směs je díky úplně jemné vůni levandule a chuti saturejky jedinečná. 
  • Tamari jsem použila klasické sojové, protože mě ani synovi jednou za čas nevadí. Ale určitě můžete vyzkoušet hrachové tamari, anebo jednoduše vyměnit za 1 + 1/2 PL umeocta. 


Stejně tak na risotto nebo na chroupání můžete udělat výborné

© 2020 - 2022 Kitchen apotheke. Všechna práva vyhrazena. Pokud chcete někde sdílet nebo publikovat moje recepty, prosím, napište mi na alena.melicharova@kitchenapotheke.cz
Kitchen apotheke -  lékárna z kuchyně Cookies