Semínkové placky s rukolou a nálevem z kimčchi

30.04.2021

Doufám, že někomu udělá radost recept na vydatné přílohové placičky k polévkám, svačinám nebo rychlé večeři. Já totiž placky miluju. Sice mohou vypadat pořád stejně nudné, ale nenechte se zmást.

Tyhle jsou zase úplně jiné a pokud si chcete vyhrát, můžete je natvarovat do nějakých pěkných formiček, půjde to snadno. Navíc, je to další z důvodů, proč si naložit doma zeleninu a nechat ji kvasit, vidíte, co s ní všechno můžete podniknout. 

Placky jsou hotové do 5-ti minut a zase vznikly ze zbytků načatých surovin, ale nebude problém s receptem udělat škatulata a suroviny obměnit. Já je podávala k "pomalenému" kuřecímu vývaru s obraným masem a kimčchi a byla to super trefa! A jako bonus, s polévkou je to kompletní,  LOWFODMAPové jídlo, pokud se někomu také podařilo si na jaro pořídit zánět střev, jako mě.

Samozřejmě záleží na konkrétní toleranci, já už domácí kvašené po ročním zvykání mohu snad téměř neomezeně a jedna tepelně upravená jarní cibulka nebo semínka jsou také v pohodě. A to před rokem či dvěma určitě nešlo, je to obrovský posun a to zvykání si má smysl! Uvažte to a vyzkoušejte!


6 - 8 ks placek z lívanečníku
Suroviny
velká dvojitá hrst rukoly
1 jarní cibulka
2 vejce
80 g směsi Eat-fit Bešamel 
80 g směsi Eat-fit Semínko
7 PL šťávy z kimčchi
1/3 - 1/2 KL soli
1/3 KL čerstvě mletého kmínu
pár lžic tuku na smažení nebo pečení v troubě

Postup

  1. Rukolu a cibulku omyjte a nasekejte nadrobno. Pak jednoduše vše smíchejte metlou dohromady. Sůl si dejte podle slanosti vašeho nálevu z kimčchi. Těsto se trochu samo zahustí, jak nabobtná, je dobré ho tedy chvíli nechat před pečením odpočinout.
  2. Těsto je spíš husté, lepivé. Smažila jsem na tukem potřeném nepřilnavém lívanečníku, pekla jsem po obou stranách do zlatova na téměř plný plamen, trvalo to cca 2-3 minuty. Určitě by se ve vyhřáté troubě na cca 180 st pekli pěkně na tukem potřeném papíru, také pár minut. 

TIP

  • Nálev z kimčchi určitě vyzkoušejte. Já ho využila místo jiné tekutiny pro to, že jsem ho zrovna dávala do polévky, ale i tak to chce něco kyselého a chuťově výrazného. Navíc je škoda zbylý nálev nevyužít. Pokud by byl málo kyselý, pomozte si pár kapkami citronu, hodí se výborně.
  • Pokud byste měli problém i s mladou cibulkou, prostě ji vynechte. Rukola dodá štiplavost také. 
  • Dobrá alternativa je dát do těsta také samotnou zeleninu kimčchi, jako se dělá "vietnamská palačinka".
  • Směs Semínko od Eat-fitu obsahuje: jáhlové vločky, slunečnicové semínko, lněné semínko, dýňové semínko, psyllium, chia semínko. Směs Bešamel: rýžová mouka, kukuřičná mouka, čiroková mouka. Ale určitě si snadno namícháte něco podobného i sami, jen když vám zrovna něco zbyde a spěcháte, je dobré vědět, že s oběma to šlo na jedničku!

Zajímá vás, o čem je ten humbuk kolem kvašené zeleniny? Proč kvasit a jaké to má na nás účinky? Čtěte článek

© 2020 - 2022 Kitchen apotheke. Všechna práva vyhrazena. Pokud chcete někde sdílet nebo publikovat moje recepty, prosím, napište mi na alena.melicharova@kitchenapotheke.cz
Kitchen apotheke -  lékárna z kuchyně Cookies